Translations of this page:
  • English (USA)
  • slovenčina or Slovensky (Slovak)
 

Perzeidy 2007

20070812_2456_ucastnici.jpgbeforehand planed event Perzeidy 2007 was held during weekend 10. - 12. 8. The event is held on a small rented hacienda about 110 km from Bratislava, near the town Szana. As the very name reveals, the main objective was to observe perhaps the most popular meteoric swarm of the year, which maximum this time accrue to weekend during new moon. Moreover, in the vicinity you can find the sky, which is in the western Slovakia long past. If there are good observational conditions, Bortle class 3 is the briefingly achievable.

Unfortunately the weather during the weekend was not good, it was almost always cloudy and Saturday night was raining. as a consequence, planed observing event turn into “family character”, with projections of photos and films, barbecue, short trips and everything what belong to. the sky cleared up at Sunday around midnight, accordinly during maximum of well known Perzeides, but major part of partipants decided to go home.

Reports

Myzer

Ja som bol v čase maxima Perzeíd už na Považí, ale až okolo 2.00 hod ráno mi veľká diera dovolila vidieť iba zopár Perzeíd. Začiatkom nového týždňa sa podľa Murphyho zákonov pochopiteľne (po maxime) vyjasnilo na väčšine nášho územia a nasledujúce tri noci priniesli kvalitné pozorovacie podmienky. Ešte v pondelok poobede to však tak jednoznačne nevyzeralo. Keď mi ale večer volal Tomáš Maruška, rozhodli sme sa to risknúť a pozorovať spolu jednu noc. Na prekvapenie v noci padalo meteorov ešte dosť, napočítali sme ich vyše 60, väčšinou doznievajúcich Perzeíd, ale aj Aquaríd. Boli rýchle a jasné a pretože som meteory už dlhšiu dobu nepozoroval (lepšie povedané nepozoroval som DSO v období zvýšenej činnosti meteorického roja), bol to pre mňa spestrujúci zážitok. Ďalšie dve noci, kedy som už pozoroval sám sa pridali aj ďalšie kusy, vrátane dvoch jasných bolidov (jeden z nich prekvapil dvojitým výbuchom).

whole observation

 
en/akcie/madarsko/perzeidy2007/start.txt · Last modified: 17.Jun.2009 15:24 by tpaulik
 
Recent changes RSS feed Valid XHTML 1.0 Valid CSS Driven by DokuWiki